Albania i paszport? Nie ma takiej potrzeby. Polacy mogą wjechać do Albanii z dowodem osobistym lub paszportem – do wyboru. Nie potrzebują również wizy. Dowód osobisty lub paszport musi  jednak być ważny minimum trzy miesiące od daty opuszczenia Albanii.

Ubezpieczenie

Albania nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, ma jedynie status kandydata. W związku z tym trzeba pamiętać, że karta EKUZ na terenie Albanii nie działa. Co prawda nie jest wymagane ubezpieczenie, zdecydowanie jednak warto o nie zadbać. Najlepiej pomyśleć o ubezpieczeniu, które pokryje koszty leczenia w Albanii oraz koszty transportu do kraju, jeśli zaszłaby taka konieczność.

Jak dostać się do Albanii?

  • Samolotem. W Albanii funkcjonuje na razie jedno Międzynarodowe lotnisko im. Matki Teresy. Znajduje się ok.25 km na północny wschód od stolicy Albanii, Tirany. Z portu lotniczego do centrum Tirany można dostać się autobusem Rinas Express lub taksówką.
  • Samochodem. To najbardziej popularny sposób podróżowania Polaków do Albanii. Trzeba pamiętać jednak, że Albania jest w dużej mierze krajem górzystym, więc drogi bywają kręte. W ostatnich latach zbudowano w Albanii szosę ekspresową z Tirany do położonej na południu kraju Wlory. To ułatwia poruszanie się samochodem po Albanii. Pozostałe drogi znacznie odbiegają od standardów europejskich. Poruszając się po kraju, koniecznie należy pamiętać o posiadaniu przy sobie dowodu osobistego lub paszportu. Zdarza się, że albańska policja zatrzymuje auta obcokrajowców, aby skontrolować dokumenty. Kierowcy muszą pamiętać o Zielonej Karcie – na terenie Albanii jest ona wymagana. Stacji benzynowych jest w Albanii dużo, nie ma więc problemu z zatankowaniem samochodu.

Bezpieczeństwo w Albanii

Albania to kraj, który w ostatnich latach intensywnie się rozwija, nadrabiając wieloletnie zaległości. Turyści w Albanii traktowani są życzliwie, Albańczycy odkryli już, że turystyka to droga do rozwoju i wzbogacenia się kraju. Inwestują więc w drogi, hotele, transport. Ważną informacją dla turystów wybierających się w albańskie góry jest fakt, że nie ma tam służb, które odpowiadałyby naszemu GOPR-owi. Turysta w górach w razie wypadku zdany jest na własne siły, ewentualnie na pomoc mieszkańców lub innych turystów. Dlatego też istotne jest posiadanie paszportu lub dowodu przy sobie – niestety, wypadki chodzą po ludziach.

Jak można spędzić czas i co można zwiedzić w Albanii?

Wypoczynek

  • Jeśli poszukujemy wypoczynku nad morzem, na plaży, należy udać się na wybrzeże Adriatyku lub na południe, nad Morze Jońskie. Miasto Durrës i jego okolice, oddalone od Tirany o ok. 40 minut jazdy, to gwarancja pięknych, piaszczystych plaż. Są tu hotele o wysokim standardzie.
  • Na południu, nad Morzem Jońskim, znajduje się Riwiera Albańska. To właśnie tu zbocza gór opadają gwałtownie ku morzu, a widoki są niezapomniane. Plaże są tutaj piaszczyste i kamieniste, woda ciepła przez większość roku.

Wycieczki górskie

  • Góry zajmują dwie trzecie powierzchni Albanii. Najtrudniejsze dla turystów są Góry Północnoalbańskie, nazywa się je nawet Alpami Albańskimi.
  • Niesamowicie atrakcyjny turystycznie jest położony przy granicy z Macedonią Masyw Korab. Turyści odnajdą tu rwące górskie potoki, jeziorka górskie o idealnie przejrzystej wodzie, gorące źródła, wodospady.

Zwiedzanie Albanii

  • Tirana i okolice. Tirana, stolica Albanii, nie jest metropolią, a wszystkie interesujące historycznie miejsca znajdują się w skupisku ok. 1 km. Serce miasta to Plac Skanderbega. Najbardziej znany zabytek Tirany to meczet Ethem Beja.
  • Durrës. Drugie co do wielkości miasto Albanii. Można tu zobaczyć ruiny amfiteatru rzymskiego oraz pozostałości forum i rzymskich łaźni.

Albania jest krajem ciekawym i dla Polaków stosunkowo niedrogim. Do odwiedzenia Albanii niepotrzebny nam nawet paszport, wystarczy dowód osobisty. Warto poznać ten zakątek Europy.

Artykuły z kategorii: