Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym, dlatego tak ważne jest wiedzieć, jak pomóc osobie z depresją. W Polsce na depresję choruje około 1,5 miliona osób, co sprawia, że osoby chorujące mogą być bardzo blisko nas. Dowiedz się, co zrobić gdy podejrzewasz depresje u kogoś bliskiego i jak jej pomóc.
Podejrzewam, że bliska mi osoba cierpi na depresję
Jak rozpoznać depresję?
Rozpoznanie depresji u bliskiej osoby nie jest łatwe, ponieważ osoby chore bardzo często ukrywają swoje objawy przed innymi. Jest jednak kilka sygnałów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Oto najważniejsze:
– bliska nam osoba ogranicza spotkania z rodziną czy przyjaciółmi, pomimo tego, że jeszcze niedawno uwielbiała spędzać czas wśród ludzi. Jest to bardzo niepokojący sygnał, który pojawia się, gdy osoba cierpiąca na depresje przestaje sobie radzić z maskowaniem emocji,
– u osoby cierpiącej na depresje pojawia się większa niż zwykle nerwowość, która może być sygnałem nieradzenia sobie z wewnętrznymi emocjami, które powodują pustkę i zobojętnienie,
– ślady po samookaleczaniu, które osoba chora stara się ukryć za wszelką cenę. Jeśli jednak uda nam się je zaobserwować, nie komentujmy ani nie krytykujmy ich, ponieważ osoba chora może zareagować agresją i zniechęcić się do rozmów na ich temat,
– utrzymujący się prawie każdego dnia ciągły smutek, brak radosnego reagowania na pozytywne sytuacje w życiu,
– zwiększona męczliwość, utrata energii.
Czy depresja to choroba?
Depresja jest chorobą, którą należy bezwzględnie leczyć. Jest najczęściej występującą chorobą psychiczną, która objawia się obniżonym nastrojem, zmniejszeniem energii, a także mogą pojawiać się dodatkowo stany lękowe, bezsenność czy też zaburzenia odżywiana. Leczenie depresji prowadzi lekach psychiatra za pomocą farmakoterapii. Objawów depresji nie należy ignorować. Jeśli zauważymy objawy depresji lub podejrzewamy ją u siebie należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub psychiatrą. Dodatkowo doraźną pomoc można uzyskać telefonicznie, dzwoniąc na:
– Całodobową Linię Wsparcia 800 70 2222,
– Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01.
Wsparcie osoby chorej na depresje
Jak mogę pomóc bliskiej mi osobie?
Gdy bliska nam osoba wysyła jasne komunikaty o swojej chorobie lub zwraca uwagę na pogorszony nastrój utrzymujący się przez dłuższy czas, mówiąc: „ciągle nie mam siły”, „wszystko jest bez sensu” należy jak najszybciej ją wesprzeć. Najważniejsze jest, aby dążyć do aktywizacji chorej osoby, namówić ją na pójście do lekarza i leczenie. Warto przypominać i zwracać chorej osobie uwagę na to, że depresja to choroba, którą należy leczyć, a samo leczenie ma na celu tylko poprawę jej zdrowia, a nie jej zaszkodzenie. Nie należy jednak przy tym być zbyt nachalnym. Warto głównie skupiać się na okazywaniu chorej osobie wyrozumiałości i zrozumienia. Należy zadbać o to, aby chora osoba czuła się ważna, potrzebna i wysłuchana. Wsparciem chorej osoby jest dyskretna obecność, która oparta jest na wyrozumiałości i cierpliwości wobec chorej osoby.
Czy osoba chora na depresje odzyska kiedyś radość?
Depresja jest chorobą, która odpowiednio leczona prowadzi do całkowitego wyleczenia. Należy rozpoznać jej przyczynę i jeśli to możliwe wyeliminować ją lub rozwiązać. Jeśli jednak przyczyna depresji chorego jest nie do uniknięcia w życiu, warto zasięgnąć pomocy psychologa. Terapię psychologiczną powinna odbyć każda chora osoba jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty leczenia. Niestety, depresja może nawracać, więc należy być wyczulonym na pojawiające się na nowo objawy.
Niewspierające komunikaty tylko mogą zaszkodzić
Czego nie mówić osobom chorującym na depresje
Jeśli zastanawiamy się jak pomóc osobie z depresją, to najważniejsze jest, aby komunikaty i słowa, które do niej kierujemy, były przemyślane. Osobę chorą powinniśmy wspierać łagodnie, głównie swoją obecnością oraz mobilizacją jej do leczenia. Nie można kierować do chorej osoby słów takich jak „weź się w garść”, „jakie Ty możesz mieć problemy”, „przestań się smucić”, ponieważ w jej wnętrzu kryje się realne i poważne cierpienie sprawiające, że osoba chora nie ma motywacji do aktywności życiowych, a taki komunikat może odebrać jako złośliwość, brak wsparcia, czy nawet obelgę. Niestosowne komunikaty mogą wpływać na utratę zaufania cierpiącej osoby.
Rzeczy, których nie można robić osobie, która choruje na depresje
Smutek i lęk odczuwany przez osobę chorą jest dla niej nie do przezwyciężenia. Osoba cierpiąca na depresję często czuje się niepotrzebna i obciążająca dla bliskich osób, dlatego warto wiedzieć jakich zachowań unikać, aby nie stracić jej zaufania. Sytuacje, których należy unikać to:
1. Krytykowanie chorej osoby – nazywanie chorej osoby leniwą czy niezaradną nie pomoże, a jedynie pogorszy stan chorego.
2. Bagatelizowanie problemu chorego – nawet najmniejszy problem dla osoby cierpiącej na depresję może stać się problemem nie do rozwiązania.
3. Uszczęśliwianie chorego na siłę – osoba chora nie potrafi czerpać radości nawet z rzeczy, które wcześniej ją cieszyły.
4. Pozbawianie osoby chorej zajęcia, które chce wykonywać – każda, nawet najmniejsza aktywność jest krokiem do wyzdrowienia.
Jeśli nie wiemy, jak pomóc osobie z depresją oraz jak z nią postępować, warto poprosić o pomoc lekarza pierwszego kontaktu, skorzystać z pomocy psychologa lub telefonu zaufania, skąd dowiemy się jak pomóc osobie z depresją.