Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna ma miejsce wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, zwykle w jednym z jajowodów. Oznacza to, że zarodek nie będzie w stanie prawidłowo się rozwinąć, ponieważ jajowód nie jest wystarczająco duży, aby utrzymać rosnący zarodek. Ciąża pozamaciczna na początku nie powoduje zauważalnych objawów i jest wykrywana tylko podczas testów ciążowych. Jednak większość kobiet ma objawy, które zwykle pojawiają się między 4. a 12. tygodniem ciąży. Wczesna diagnoza i leczenie są ważne, aby zapobiec zagrażającym życiu krwawieniom, a także, jeśli to możliwe, aby jajowód mógł zostać uratowany i dalej pełnić swoje funkcje.

Dlaczego dochodzi do ciąży pozamacicznej?

W normalnej ciąży komórka jajowa zostaje zapłodniona przez plemnik w jednym z jajowodów, które łączą jajniki z macicą. Zapłodniona komórka jajowa przenosi się następnie do macicy i wszczepia się w wyściółkę macicy, gdzie rośnie i się rozwija. Ciąża pozamaciczna występuje, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się poza macicą. Najczęściej występuje w jajowodzie, często w wyniku uszkodzenia jajowodu lub nieprawidłowego funkcjonowania jajowodu. Rzadziej ciąża pozamaciczna może wystąpić w jajniku, w jamie brzusznej lub w szyjce macicy. W wielu przypadkach nie jest jasne, dlaczego kobieta ma ciążę pozamaciczną. Czasami dzieje się tak, gdy występuje problem z jajowodami, np. są one wąskie lub zablokowane.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Na początku możesz nie zauważyć żadnych objawów. Jednak niektóre kobiety, które mają ciążę pozamaciczną, mają zwykłe wczesne oznaki lub objawy ciąży — brak miesiączki, tkliwość piersi i nudności. Jeśli wykonasz test ciążowy, wynik będzie pozytywny. Mimo to ciąża pozamaciczna nie może przebiegać normalnie. Gdy zapłodniona komórka jajowa rośnie w niewłaściwym miejscu, oznaki i objawy stają się bardziej zauważalne. Objawy ciąży pozamacicznej zwykle pojawiają się między 4. a 12. tygodniem ciąży. Krwawienie z pochwy w czasie ciąży jest nieco inne niż w przypadku regularnego miesiączki. Często zaczyna się i kończy, a krew może być wodnista i ciemnobrązowa. Krwawienie z pochwy w ciąży może być powszechne i niekoniecznie jest oznaką poważnego problemu, ale zawsze powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli występuje krwawienie. Możesz odczuwać ból brzucha, zwykle nisko po jednej stronie. Może rozwijać się nagle lub stopniowo, może być uporczywy lub pojawiać się i znikać. Każdy ból brzucha może być spowodowany przez chorobę żołądka lub coś innego. Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli występuje u Ciebie któryś z tych objawów. 

Jakie są wczesne oznaki ciąży pozamacicznej?

Często pierwszymi oznakami ciąży pozamacicznej są lekkie krwawienia z pochwy i ból miednicy. Jeśli krew wycieka z jajowodu, możesz odczuwać ból barku lub chęć wypróżnienia. Twoje konkretne objawy zależą od tego, gdzie gromadzi się krew i które nerwy są podrażnione. Jeśli zapłodniona komórka jajowa nadal rośnie w jajowodzie, może to spowodować pęknięcie jajowodu. Bez leczenia pęknięty jajowód może doprowadzić do zagrażającego życiu krwawienia.

Jak leczy się ciążę pozamaciczną?

Jeśli ciąża pozamaciczna zostanie wykryta we wczesnym stadium, czasami potrzebny jest lek zwany metotreksatem, aby zatrzymać rozwój komórki jajowej. Tkanka ciążowa jest następnie wchłaniana przez organizm kobiety. Metotreksat nie zawsze jest potrzebny, ponieważ w około połowie przypadków komórka jajowa umiera, zanim stanie się większa. Ciąże pozamaciczne wykryte w bardziej zaawansowanym stadium będą wymagały operacji usunięcia worka ciążowego. Jeśli ciąża pozamaciczna jest pozostawiona do rozwoju, istnieje ryzyko, że zapłodniona komórka jajowa może dalej rosnąć i spowodować pęknięcie jajowodu, co może spowodować zagrażające życiu krwawienie wewnętrzne.

Czy po ciąży pozamacicznej w przyszłości nadal można mieć dziecko?

Dla większości kobiet ciąża pozamaciczna jest zdarzeniem jednorazowym i nigdy się nie powtarza. Nawet jeśli masz tylko jeden jajowód, szansa na ponowne zajście w ciążę jest tylko nieznacznie zmniejszona. Jeśli ponownie zajdziesz w ciążę, możesz otrzymać badanie USG po 6-8 tygodniach, aby potwierdzić, że ciąża rozwija się w macicy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli nie chcesz ponownie zajść w ciążę. Niektóre formy antykoncepcji mogą być bardziej odpowiednie po ciąży pozamacicznej.

Artykuły z kategorii: