Udany wypoczynek nieodzownie kojarzy nam się z przyjemnym miejscem, w którym zakwaterujemy siebie i najbliższych. Ważne jest, aby nasz nocleg był w bezpiecznym miejscu, o standardzie zgodnym z naszymi potrzebami. Obecnie oprócz klasycznych miejsc lokacji takich jak hotele, turyści bardzo często korzystają z innego rodzaju usług np. hosteli, apartamentów czy pensjonatów. To co łączy te wszystkie miejsca to fakt, że każde z nich ma pewien wyszczególniony, możliwy czas, zakwaterowania dla swoich gości. Czas ten nazywamy dobą hotelową, chociaż de facto dotyczy ona nie tylko hoteli, ale także innych form noclegu.
Ile czasu trwa doba hotelowa?
Wiele osób niedoświadczonych w podróżowaniu jest przeświadczonych, że dobra hotelowa, czyli nasz czas zakwaterowania trwa 24h, niczym zwykła doba kalendarzowa. Nic jednak bardziej mylnego. Doba hotelowa trwa zazwyczaj krócej niż 24h, jest to związane z koniecznością wykonania pewnych czynności porządkowych w danym pokoju lub apartamencie, który był wynajmowany, przed przyjęciem na nowy nocleg kolejnych gości. To ile czasu trwa doba hotelowa, jest pewnym przyjętym standardem wśród branży hotelarskiej. Większość wysokiej klasy miejsc kwaterunku, ustala długość trwania doby hotelowej na nie mniej niż 20h. Jednak w praktyce różnie z tym bywa, zwłaszcza w tanich hostelach może się okazać, że nasz pobyt w miejscu noclegowym obejmie tak na prawdę noc i poranek. Idealne godziny, w jakich moglibyśmy zostać zakwaterowani to np. od 14:00 do 11:00 rano następnego dnia lub od 16:00 do 13:00 następnego dnia. Mamy wtedy dużo czasu, aby zadomowić się w miejscu kwaterunku, a i rano zdążymy na spokojnie się spakować. Generalnie dominującym trendem w hotelarstwie jest, aby przyjmowanie gości rozpoczynać mniej więcej od godziny 14:00.
Czy czas zakwaterowania jest elastyczny?
Doba hotelowa jest określana w sztywnych godzinach dla każdego obiektu noclegowego, jednak na prośbę gości zdarzają się pewne wyjątki. Z reguły zarządca danego hotelu lub innego miejsca kwaterunkowego jest skłonny spełniać pewne postulaty osób odwiedzających jego lokal, natomiast też jest ograniczony w swych decyzjach pewnymi czynnikami. Jeżeli naszym życzeniem jest, aby zostać zakwaterowanym wcześniej niż przyjęty czas w dobie hotelowej, to jest uzależnione od tego czy dany obiekt ma pełne obłożenie czy też nie oraz czy wybieraliśmy jakiś niestandardowy model pokoju np. apartament małżeński. Z reguły, hotelarze są skłonni wpuścić nas do danego miejsca wcześniej, jeżeli w ogóle taki pokój jest wolny i osoba sprzątająca zdąży go dla nas przygotować. Sytuacja jest troszkę inna, gdy chcemy zostać dłużej w naszym miejscu noclegowym, niż wskazywałaby doba hotelowa. Zarządca hotelu może nie wyrazić zgody na dłuższe pozostanie w pokoju, jeżeli czas tego pobytu uniemożliwi posprzątanie tego pomieszczenia przez służbę. Trzeba pamiętać, że hotel musi być gotowy na przyjęcie niespodziewanych gości lub inne nieprzewidziane sytuacje, dlatego pozostawianie pokoi nienadających się do zakwaterowania nowych gości, nie jest opłacalne dla właścicieli tych miejsc. Warto też pamiętać, że często mimo przedłużenia dobry hotelowej, możemy mieć problem ze skorzystaniem z niektórych udogodnień w danym hotelu np. z basenu czy sauny. Niektóre hotele oferują również opcję wczesnego zakwaterowania lub późnego wykwaterowania, jednak jest ona dodatkowo płatna. Ważnym jest, aby postarać się powiadomić hotel, o naszych planach względem wcześniejszego przybycia, bądź późniejszego opuszczenia obiektu, możliwie najwcześniej gdyż znacznie zwiększa to szanse na pozytywne rozpatrzenie naszego postulatu.
Podsumowanie najważniejszych informacji o dobie hotelowej
Zrozumienie zasad funkcjonowania doby hotelowej nie nastręcza większych trudności, ale jednak warto pamiętać, o pewnych żelaznych regułach dotyczących zakwaterowani, żeby w przyszłości nie natknąć się na trudności w momencie przybycia do obiektu noclegowego. Podsumowując zebrane informacje, doba hotelowa:
– nie trwa 24h, a zazwyczaj jest to około 20h
– najczęściej zaczyna się od godziny 14:00 lub później
– istnieje możliwość składania próśb odnośnie wydłużenia lub skrócenia dobry hotelowej
– po przedłużeniu pobytu możemy nie skorzystać już z hotelowej sauny czy basenu
– warto z wyprzedzeniem skontaktować się z hotelem w celu zmiany godzin przybycia lub wyjazdu