Na liście najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, wybieranych przez Polaków znajdują się takie kraje jak Chorwacja, Hiszpania, Turcja czy Grecja. Jeśli komuś znudziły się kierunki, powinien poszukać czegoś nowego. W Europie są jeszcze kraje nieodkryte przez turystów, gdzie można poznać smak lokalnej kultury i przyrody, a dodatkowo nie wydać na to fortuny. Jedną z takich perełek jest Albania.

Albania – nieodkryty skarb Bałkanów

Przed wybraniem się do Albanii najpierw trzeba dowiedzieć się czegoś o tym kraju. Pierwszym pytaniem na jakie warto poznać odpowiedź jest gdzie leży Albania? Albania jest jest jednym z krajów bałkańskich, tak popularnych wśród Polaków. Leży w południowo – wschodniej Europie, na półwyspie bałkańskim. Sąsiaduje z takim krajami jak Macedonia, Grecja, Kosowo i Czarnogóra. Albanii graniczy z morzem Adriatyckim, a na jej południowym krańcu jest dostęp do morza Jońskiego. Albania ma zatem wszystko! Dostęp do dwóch mórz, góry, przepiękne widoki, cudowny, łagodny klimat,pyszną kuchnię i gościnnych mieszkańców.

Gdzie szukać zakwaterowania i jak dotrzeć do Albanii

Z Warszawy do stolicy Albanii Tirany jest około 1690 kilometrów. Sposobów na spędzenie wczasów w Albanii jest kilka:

  • Dojazd własnym samochodem i zakwaterowanie w samodzielnie znalezionym lokum. Żeby go zrealizować trzeba mieć sprawny samochód i znaleźć miejsce noclegu. Najpopularniejszym obecnie sposobem szukania miejsc do spania jest internet. Liczne portale oferują pełną bazę noclegową od prywatnych kwater, przez apartamenty, domki, campingi czy hotele w każdej kategorii jakości.
  • Przyjazd autokarem i zakwaterowanie we własnym zakresie. Różni się od poprzedniego tym, ze dojazd odbywa się jednym z autokarów, które kursują po Europie. Takiego dojazdu można także szukać na jednym z portali oferujących zakup biletów u rożnych przewoźników.
  • Przelot samolotem we własnym zakresie i zakwaterowanie na własną rękę. Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale komfortowe dla wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą spędzać kilkudziesięciu godzin w podróży autem czy autokarem.
  • Zorganizowana wycieczka autokarowa. W tej opcji można wykupić w biurze podróży wycieczkę. Jest tutaj zagwarantowany dojazd autokarem, zakwaterowanie w pensjonacie czy hotelu w wybranym standardzie oraz wyżywienie w jednym z trzech wariantów: brak wyżywienia, BB – tylko śniadania, HB – śniadania i obiadokolacje, All inclusive – śniadania, obiady, kolacje i napoje bez ograniczeń, w tym lokalne alkohole.
  • Wycieczka zorganizowana samolotem. Zasada jest taka sama jak przy wycieczce autokarowej, tylko na miejsce dolatuje się samolotem.  W dwóch ostatnich przypadkach można zdecydować się na wycieczkę objazdową.

Czy warto jechać do Albanii?

Wiemy już gdzie leży Albania i jak tam dotrzeć jednak czy warto tam jechać? Główną zaletą Albanii jest to, ze nie jest ona jeszcze przesiąknięta skutkami masowej turystyki. Pozwala to podziwiać piękno naturalnej przyrody, a jest tu co podziwiać. Góry, urozmaicone wybrzeże i ciekawa architektura- Albania to raj dla tych, którzy nie mogą się zdecydować czy wolą zwiedzać czy wylegiwać się na słońcu. Albania to dobry pomysł zarówno dla aktywnych podróżników jak i rodzin z dziećmi, które wola bawić się w piasku na plaży.

W Albanii można zobaczyć wiele ciekawych miejscowości jak Tirana- stolica państwa, Berat- miasto tysiąca okien, uważane za jedno z najpiękniejszych na Bałkanach, historyczna Kruja, czy wakacyjna Vlora. Albania to także mnóstwo tawern z lokalnymi specjałami za niewielkie pieniądze.

Odpowiedź jest jedna: Z całą pewnością warto się wybrać do Albanii!

Artykuły z kategorii: