Gdy kupujemy nowy czajnik, lśni on nowością. Mamy nadzieję, że ten stan pozostanie niezmieniony na długo. Jednak po jakimś czasie, niezależnie od rodzaju urządzenia, pojawia się pytanie: jak pozbyć się kamienia z czajnika? Osad ten powstaje w wyniku interakcji z twardą wodą. W trakcie jej podgrzewania, w postaci węglanów, wytrącają się jony magnezu i wapnia. To własnie one tworzą charakterystyczny biały osad, który potocznie nazywa się kamieniem.

Jak zapobiegać zbieraniu się kamienia w czajniku?

Zbieranie się osadu spowodowane jest przez twardą wodę. Aby tego uniknąć, warto korzystać z wody filtrowanej. W sprzedaży można znaleźć wiele rozwiązań. Można skorzystać z filtrów zakładanych na elementy instalacji wodnej lub bezpośrednio na kran. Warte uwagi są także dzbanki filtrujące, a nawet ekologiczne butelki z filtrem. Rozwiązanie można dopasować do swoich możliwości finansowych.

Dlaczego powinno się regularnie usuwać kamień z czajnika?

Osad w czajniku może powodować następujące skutki:

  • mało estetyczny wygląd urządzenia
  • zniechęcenie do użytkowania czajnika
  • zmiana smaku gotowanej wody
  • stopniowe uszkadzanie elementów grzewczych
  • awaria urządzenia
  • konieczność zakupu nowego czajnika o wiele szybciej niż w przypadku regularnego usuwania osadu

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?

Na rynku znajdziemy wiele propozycji odkamieniaczy do czajników. Można stosować je bez obaw, ponieważ nie zawierają substancji żrących. W ich skład wchodzą proste kwasy, które skutecznie usuną osad, a jednocześnie nie są niebezpieczne dla urządzenia mającego na co dzień kontakt z wodą pitną. Jeśli komuś zdarzyłoby się zapomnieć o wlanym preparacie i przygotować sobie ciepły napój, należy popić go dużą ilością wody źródlanej. Niewielkie stężenie preparatu nie powinno być niebezpieczne dla zdrowia ze względu na brak substancji żrących. Jednak jeśli czujesz niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby

Poza gotowymi preparatami, mamy do dyspozycji szereg domowych sposobów na usuwanie kamienia. Są one bardzo skuteczne, mało skomplikowane i niedrogie.

Ocet

Zapewne do przygotowania wielu potraw i przetworów stosujesz w domu ocet. Będzie on pomocny również w usuwaniu osadu z czajnika.Wystarczy zmieszać wodę i ocet w stosunku 1:1 i wlać do urządzenia. Następnie zagotować i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie należy wylać miksturę, a czajnik kilka razy wypłukać czystą wodą. W razie potrzeby procedurę można powtórzyć.

Kwasek cytrynowy

5 łyżek kwasku cytrynowego należy wsypać do czajnika i zalać wodą. Zagotować. Zostawiamy miksturę na kilka godzin. Po tym czasie również należy kilkukrotnie wypłukać urządzenie z pomocą czystej wody. Zagotować w nim wodę, a następnie ją wylać. Czajnik jest czysty i gotowy do użytku!

Soda oczyszczona

Aby pozbyć się białego osadu w czajniku, należy wsypać dwie łyżki proszku i zalać go małą ilością wody. Pozostawić miksturę na godzinę. Po tym czasie należy porządnie wypłukać urządzenie. Zagotować czystą wodę i ją wylać.

Coca-cola

Dzisiaj wiele osób wie o tym, że ten napój świetnie nadaje się do odrdzewiania. Jest on także skuteczny w usuwaniu osadu z czajnika. Należy wlać szklankę coli i trochę wody, a potem zagotować. Wypłukać kilka razy czystą wodą.

Czajnik jest urządzeniem, które używamy bardzo często, zwykle codziennie. Dlatego warto dbać o jego czystość i sprawność. Powyższe sposoby należy stosować regularnie, by nie dopuścić do nadmiernego zbierania się kamienia i uszkadzania elementów grzewczych. Zapewni to długą żywotność urządzenia i świetny smak gorących napojów.

Artykuły z kategorii: