Ciąża i oczekiwanie dziecka to piękny czas w życiu kobiety. Wiele pań wyczekuje go z niecierpliwością. Czasem starania o maleństwo trwają pewien czas i warto wiedzieć, czego można się spodziewać niedługo po zapłodnieniu. Zaobserwowanie pierwszych objawów pozwoli rozpoznać ciążę na bardzo wczesnym etapie i podjąć odpowiednie kolejne kroki.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
Zmiany fizjologiczne w ciele kobiety odbywają się od momentu zapłodnienia. Pierwsze symptomy ciąży można zauważyć już około 10 dni później. Są to niewielkie zmiany, dlatego czasem można je przeoczyć. Świetnym ćwiczeniem, ułatwiającym wczesne wykrycie ciąży, jest obserwowanie swojego ciała na co dzień. Rozpoznawanie zmian cyklu ułatwi spostrzeżenie innych objawów, które pojawiają się krótko po zapłodnieniu.
Jakie są pierwsze symptomy ciąży?
Kobieta świadoma swojego ciała już po kilkunastu dniach od stosunku może zauważyć podwyższoną temperaturę ciała, a także niewielkie zmiany w narządach płciowych. Nie wystąpi również spodziewana miesiączka. Poza tym można zwrócić uwagę, czy pojawiają się któreś z poniższych objawów wczesnej ciąży:
- zwiększona męczliwość
- zmiany nastroju
- rozdrażnienie i gorsze samopoczucie
- mdłości-szczególnie w godzinach porannych
- bolesność piersi
- zmiany apetytu-zwiększenie lub zauważalne zmniejszenie
- pojawienie się gęstego śluzu
- rzadziej biegunki, zaparcia lub wzdęcia
Objawy, które można mylnie zinterpretować
Po kilkunastu dniach od zapłodnienia w standardowym cyklu kobiecym pojawiłaby się menstruacja. Jednak ciało przygotowuje się do ciąży i przez cały czas jej trwania okres nie występuje. Natomiast plamienia lub krwawienia, które występują u niektórych kobiet, mogą być mylnie zinterpretowane. Wynikają one z zagnieżdżenia się zarodka w ściance macicy. Aby nie pomylić tych objawów, warto obserwować, czy pojawia się gęsty śluz oraz czy następuje rozpulchnienie szyjki macicy. Często obserwowane są również zasinienia pochwy, a piersi są wyjątkowo tkliwe.
Zaobserwowanie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, może bardzo ułatwić życie przyszłej mamie. Od samego początku włączy odpowiednią dla kobiet ciężarnych suplementację, zrezygnuje z alkoholu i innych szkodliwych używek. Świadomie podejdzie do swojego stanu i będzie mogła cieszyć się nim od pierwszych dni. Dlatego dla przyszłych mam tak ważne jest obserwowanie swojego ciała i zmian w nim zachodzących. Pozwoli to odpowiedzieć na potrzeby kobiety i dziecka od bardzo wczesnego etapu ciąży, co wpłynie na zdrowie zarówno matki jak i maleństwa.