Kiedy noworodek zaczyna widzieć? To pytanie zadaje sobie większość rodziców, którzy nie mogą się doczekać pierwszego kontaktu wzrokowego ze swoim maluszkiem. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, jednakże nie jest on rozwinięty od razu po narodzinach. Co ciekawe, nowo narodzone dzieci nie widzą od razu – początkowo ich wzrok jest niezwykle słaby i wrażliwy. Jak wygląda rozwój wzroku u dzieci? Podpowiadamy.

Wzrok u noworodka, a pierwsze tygodnie życia

Chociaż wzrok noworodka jest wyjątkowo słaby i drażni go np. silne promieniowanie słoneczne. Wszystko za sprawą przebywania w brzuchu mamy przez tak długi czas, gdzie przecież dostęp światła jest znacznie ograniczony. Przez pierwsze dni życia noworodki widzą obraz zakryty gęstą mgłą. Dlatego przekonanie, że noworodki po narodzinach nie widzą zupełnie niczego, nie jest prawdą. Wzrok zaczyna rejestrować nieostre obrazy po kilku tygodniach. Wzrok po kilku tygodniach życia potrafi zarejestrować obraz, który jest mocno rozproszony, rozlany, a najwidoczniejsze okazują się obiekty o położeniu mniej więcej 20 do 30 cm od zasięgu wzroku dziecka. Lepiej widoczne są również mocno kontrastowe barwy.

Wzrok, a kilka pierwszych miesięcy życia

Wraz z upływającymi tygodniami noworodek zaczyna widzieć coraz lepiej. Drugi i trzeci miesiąc życia jest przełomowy. To właśnie wtedy wzrok dziecka zaczyna się wyostrzać, choć nadal nie rozróżnia zbyt dobrze kolorów. Pojawia się także poczucie trójwymiarowości otaczającego świata, a maluch zaczyna rozpoznawać twarze rodziców. Niemowlak potrafi także zauważać poruszające się wokół niego przedmioty. Wciąż jednak ostre barwy są najlepiej widoczne dla wzroku dziecka, który zaczyna się adaptować. Czy to oznacza, że dziecko widzi wszystko dokładnie? Nie do końca. W takim razie kiedy noworodek zaczyna widzieć ostro i wyraźnie wszystkie kształty i kolory? W 3 i 4 miesiącu życia pojawiają się kolejne zmiany. W tym czasie:

  • niemowlak zaczyna dostrzegać ruchy swoich rąk;
  • chce dotykać przedmiotów, które widzi wyraźnie;
  • przedmioty, które obserwuje, chce wkładać do ust;
  • obserwacja widzianych przedmiotów zaczyna przebiegać coraz sprawniej.

Kolejny miesiąc to także dalszy rozwój wzroku u dziecka. W 5. miesiącu życia nadchodzi koniec zezowania i pojawia się większa stabilizacja gałek ocznych. Z kolei w momencie ukończenia pół roku niemowlak celowo sięga po przedmioty, które przykuły jego uwagę i coraz lepiej widzi przedmioty znajdujące się w dalszej odległości ok. 2 metrów.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Moment, w którym można stwierdzić, że większość dzieci zaczyna widzieć prawidłowo, ostro, rozróżniać barwy, czyli jednym słowem wzrok jest rozwinięty w pełni następuje ok. 10 miesiąca życia. Zakłada się, że dzieje się tak w przypadku większości maluchów, choć może to nastąpić także do ukończenia 1. roku życia i jest to całkowicie normalne. Wzrok niemowlaka dostrzega nawet bardzo drobne przedmioty jak np. płatki śniadaniowe. Dziecko używa wzroku świadomie i celowo patrzy w kierunku przedmiotów, które go interesują.

Jak widać, wzrok dziecka stopniowo przystosowuje się do otaczającego świata. Noworodek po urodzeniu widzi bardzo słabo, a całe otoczenie w szarych barwach jest przykryte mgłą. Ostre barwy, gwałtowne ruchy i nowe kształty to coś, z czym zmysł wzroku musi się oswoić. Dlatego warto wprowadzać do rozwoju i edukacji malucha edukacyjne książeczki o jaskrawych barwach i różnych kształtach. Większość dzieci zaczyna widzieć prawidłowo między 10. miesiącem życia a ukończeniem roczku.

Artykuły z kategorii: