Williama Shakespeare`a zachwyciła w tym miejscu niespodziewana burza w gaju oliwnym. Korfu co warto zobaczyć, aby wspomnienia z Królowej Wysp Jońskich zachować w sercu na długie lata, niczym najsłynniejszy z dramatopisarzy nowożytnych?

Od Kerkyry do Korfu – historia wyspy w pigułce

Jedna z najpiękniejszych greckich wysp na Morzu Jońskim skolonizowana została w połowie VIII wieku p.n.e. przez Korynt. Zasadą w tego typu przypadkach była podległość i ścisła współpraca nowej kolonii z metropolią – miastem-państwem, które zorganizowało akcję kolonizatorską. W przypadku Kerkyry (bo tak w starożytności nazywana była Korfu) jej władcy bardzo szybko postanowili jednak zrzucić zależność Koryntu. Po początkowym okresie walk o władzę, w późniejszych latach Kerkyra wspólnie z Koryntem prowadziły dalszą akcję kolonizatorską. W ten sposób powstały miasto Epidamnos i Apollonia Iliryjska, leżące na terenie obecnej Albanii. Sama Zielona Wyspa (jak często nazywana jest Korfu) znalazła się w późniejszych wiekach pod panowaniem kolejno cesarstwa rzymskiego, Bizancjum i Wenecji. Po interwencji Napoleona Bonaparte i likwidacji Republiki Weneckiej Korfu weszła w skład Republiki Siedmiu Wysp, tzw. Heptanezu, państwa uzależnionego od Rosji i Turcji. W następstwie pokoju w Tylży wyspa przekazana została Francji. Panowanie francuskie na Korfu jednak zaledwie kilka lat, w wyniku bowiem postanowień Kongresu Wiedeńskiego wyspa znalazła się pod panowaniem brytyjskim, trwającym do roku 1864. Ostatecznie Korfu stała się częścią niepodległej Grecji.

Korfu – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie

Historia wyspy jako miejsca wymarzonego wypoczynku sięga połowy XIX w. Już wtedy Korfu stała się popularnym miejscem wytchnienia dla zamożnych Europejczyków, głównie Włochów, Francuzów i Austriaków. Z biegiem lat wyspa zyskiwała coraz bardziej na popularności, stając się jedną z najbardziej pożądanych turystycznych destynacji. Na odwiedzających czeka tu moc atrakcji, zarówno jeśli chcą spędzić czas aktywnie, uprawiając sporty wodne czy wędrówki górskie, jak również jeśli pragną poświęcić czas na zwiedzanie zabytków. Korfu – co warto zobaczyć:

 • Korfu – miasto będące siedzibą gminy o tej samej nazwie. Wśród jego atrakcji wymienić należy pozostałości Artemizjonu (świątynie Artemidy) z końca VI w. p.n.e., kościół świętego Spirydona z końca XVI w., pałac gubernatorów z XIX w., starą twierdzę (XVI w.) i nową fortecę (XVI – XVII w.), latarnię morską Sidero („Żelazna”) z XIX w.
 • Gardiki – położone w południowej części wyspy obwarowania bizantyjskiej twierdzy z XIII w.
 • Mon Repos – zlokalizowana na przylądku Kanoni dawna posiadłość gubernatora brytyjskiego.
 • Monastyr Platytera – szczycący się bogatą kolekcją ikon i obrazów religijnych klasztor z 1714 r., zlokalizowany w pobliżu miasta stołecznego.
 • Achillejon – oddalona o 15 km od miasta Korfu rezydencja pałacowa, wybudowana w miejscowości Gastouri w latach 1889-1891 dla austriackiej cesarzowej Elżbiety – „Sissi”.
 • Paleopolis – odkryte w 1822 r. pozostałości starożytnej Kerkyry nieopodal przylądka Kanoni, z ruinami chrześcijańskiej bazyliki z V w. i świątyni Artemidy Gorgony (VI w. p.n.e.).
 • Angelokastro – majestatyczne ruiny twierdzy bizantyjskiej z XIII w. w północno-zachodniej części wyspy.
 • Paleokastritsa – skaliste wybrzeże oddalone o ok. 25 km od miasta Korfu, nieopodal którego znajduje się liczne plaże, zatoczki oraz groty Blue Eye Cave i Nausika Cave.
 • Bella Vista – punkt widokowy powyżej Paleokastritsa, z którego obserwować można błękitne morze, a w oddali ruiny Angelokastro.
 • Arkudilas – zlokalizowany na południu wyspy naturalny kompleks leśny z klasztorem Panaji z lat 1700-1710.

Korfu to także miejsce wprost wymarzone dla tych, którzy po prostu chcą odpocząć na plaży przy pięknej pogodzie. Wśród najważniejszych miejscowości wypoczynkowych na wyspie wymienić należy:

 • Barbati – niegdysiejsza osada rybacka, obecnie jedna z najpiękniejszych miejscowości Korfu, położona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy.
 • Agios Ioannis Peristeron – zlokalizowana 15 km na południe od miasta Korfu miejscowość z przytulną plażą i pięknym widokiem na stały ląd grecki.
 • Ermones – niewielka miejscowość po zachodniej stronie stronie wyspy, słynie z odległego o 2 km międzynarodowego pola golfowego Corfu Golf Club.
 • Moraitika – leżąca na wschodnim wybrzeżu Korfu turystyczna miejscowość z pięknymi, piaszczysto-żwirowymi plażami.
 • Ipsos – bodaj najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa na Korfu, znana z bogatej oferty sportów wodnych i nocnego życia, toczącego się w klubach, barach i dyskotekach, znajdująca się na północ od miasta Korfu.
 • Nissaki – niewielka miejscowość słynąca z pięknej plaży, położona północno-wschodniej części wyspy.
 • Sidari – położona na przylądku Drastis w północnej części Korfu miejscowość, słynąca z klifowego wybrzeża i otoczonego błękitną wodą „Kanału Miłości” – Canal d`Amour.

Raj dla aktywnych

Korfu oferuje wyjątkowo bogatą ofertę dla tych, którzy od leniwego plażowania wolą aktywne spędzanie czasu. Różnorodne ukształtowanie terenu zachęca do pieszych wędrówek. Na wyspie znaleźć można zarówno tereny równinne na południu (Lefkimi) o charakterze rolniczym, usiane wysokimi na ok. 500 m n.p.m. wzgórzami i licznymi kotlinami Mesi w centralnej części Korfu oraz masywy górskie Gyros i Oros na północy. Najwyższym szczytem Korfu jest wznoszący się na wysokość 906 m n.p.m. szczyt Pantokrator. Królowa Wysp Jońskich to także liczne groty i jaskinie, które warto odwiedzić. Amatorzy sportów wodnych również znajdą na Korfu bogatą ofertę. Odwiedzając wyspę warto zdecydować się na nurkowanie, wypożyczyć żaglówkę bądź spróbować swoich sił w windsurfingu. Uzupełnieniem oferty sportowo-rekreacyjnej wyspy jest wspomniane wcześniej pole golfowe, uznawane za najlepsze w basenie Morza Śródziemnego. W centralnej części wyspy funkcjonuje również miasteczko wodne (Agios Ioannis). Miłośnicy kontaktu z naturą mogą ponadto zdecydować się na konną przejażdżkę wśród gajów oliwnych.

Korfu – świetny wybór na udany wypoczynek

Korfu, Królowa Wysp Jońskich, oferuje odwiedzającym szeroki wachlarz atrakcji. Coś dla siebie znajdą tu zarówno ci, którzy cenią spokojny wypoczynek na plaży, jak i miłośnicy zwiedzania bądź aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Bogata oferta turystyczna oraz zaplecze hotelowe gwarantują udany wypoczynek. Na Korfu każdy znajdzie coś dla siebie!

Artykuły z kategorii: