Krwawienie z nosa to przypadłość, która dotyka wielu z nas. Przyczyną mogą być różne dolegliwości. Należą do nich katar w przebiegu przeziębienia, czy niewielki uraz. Są także groźniejsze choroby, które mogą ją powodować. Są to: miażdżyca oraz nowotwory. Jednym z powodów, który sprawia, że krew leci z nosa jest także stres.

Czym jest stres?

Stres to odpowiedz organizmu na codzienne wymagania, które stawiamy przed sobą. Wymagania te mogą być zarówno fizyczne jak i psychiczne. Gdy pojawia się sytuacja stresowa nasze ciało przechodzi w tryb „uciekaj albo walcz”. W małych ilościach stres jest czymś pozytywnym. Działa mobilizująco i pozwala nam się zaadaptować w nowej sytuacji. Niewielka ilość stresu jest więc zjawiskiem potrzebnym, aby organizm funkcjonował prawidłowo, jednak trwanie w chronicznym stresie doprowadza do wielu przypadłości, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Należą do nich m.in.

– nadczynność tarczycy
– zaburzenia hormonalne
– problemy reumatyczne
– przewlekłe bóle głowy
– udar mózgu oraz zawal
– fobia społeczna

Czy krew z nosa może być ze stresu? Okazuje się, że tak. Jest to także jedna z przyczyn, aby spróbować zapanować nad stresem zanim będzie za późno.

Stres to czynnik pośredni

Czy stres może powodować krwawienie z nosa? Może, ale zazwyczaj jest to przyczyna pośrednia. W naszym życiu pojawia się stresująca sytuacja, która doprowadza do odpowiedzi organizmu. Jest praktycznie niemożliwe, żeby nos zaczął krwawić tylko i wyłącznie z powodu stresu. Zazwyczaj jest tak, że w życiu osobistym lub zawodowym pojawia się niekomfortowa sytuacja. Może się wtedy pojawić ból głowy, a nasilony ból w tej sytuacji objawi się krwawieniem. W innej sytuacji ze stresu zaczynamy nawykowo pocierać nos albo smarkać. Wtedy mogą pojawić się podrażnienia, które także spowodują krwawienie. Krwawienie może wystąpić również w sytuacji, gdy czujemy się niekomfortowo i wtedy odczuwany niepokój objawia się fizycznie jako krwawienie z nosa.

Jak więc zatrzymać krwawienie?

Zatamowanie krwawienia to jedno, ale najważniejsze jest ustalenie tego, co jest przyczyną tej dolegliwości. Jeżeli sytuacja pojawia się często powinniśmy zacząć obserwować swój organizm i dowiedzieć się, w jakich sytuacjach występuje krwawienie z nosa, a potem spróbować wyeliminować sytuacje stresowe albo spróbować zapanować nad sobą w wypadku ich powstania. Są różne metody. Jeżeli nie potrafimy zrobić tego sami, warto skonsultować się z lekarzem, bo krwawienie z nosa może nie być jedyną dolegliwością, z którą będziemy musieli się mierzyć, jeśli nie pozbędziemy się przyczyny bezpośredniej.

Artykuły z kategorii: