Mieszkańcy miejskich blokowisk rzadko mogą się cieszyć obszernymi przestrzeniami mieszkalnymi. Jednak tęsknota za naturą, przejawia się w pragnieniu posiadania obok jej skrawka. Choćby w postaci roślin doniczkowych.  Te, mają nie tylko walor dekoracyjny, ale również nawilżają i oczyszczają powietrze w pomieszczeniach. Warto, zatem zaprosić rośliny, a spośród nich wybrać najbardziej odpowiednie do panujących w nim warunków.

 Rośliny doniczkowe do małego mieszkania

Oczywistym wyborem do małych mieszkań będą rośliny, osiągające niewielkie rozmiary. Jednak – uwaga! Wielkość nowego domownika powinna być jednym z ostatnich kryteriów wyboru. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jakie warunki świetlne panują w miejscu, które ma być udekorowane zielenią. W zależności od stron świata, na które skierowane są okna, wybrać należy gatunki, którym odpowiadać będzie określona ilość światła. I tak za miejsca silnie nasłonecznione wdzięczne będą rośliny z terenów pustynnych i półpustynnych. Wszelkiego rodzaju sukulenty, w tym kaktusy. Skrajnie różne warunki preferować będą rośliny cieniolubne, które można ustawić nawet w sporej, jak na małą przestrzeń, odległości od okien. Należą do nich, między innymi popularne i lubiane:

  • paprocie
  • bluszcze
  • draceny
  • skrzydłokwiaty
  • zamiokulkasy
Zobacz także:  Kiedy i jak należy przycinać maliny?

Pomiędzy tymi skrajnymi wymaganiami mieści się szeroka gama gatunków i odmian uprawianych w pojemnikach, a przeróżnych kształtach i kolorach liści, a także ozdobnych z kwiatów, jak cyklameny, sępolie, gardenie czy kwitnące zimą popularne „kaktusy bożonarodzeniowe”, w przeciwieństwie do kuzynów preferujące rozproszone światło.

Nie tylko maluchy

Właściciele niewielkich mieszkań nie muszą ograniczać się jedynie do małych roślin. Odpowiednie wkomponowanie w przestrzeń, również gatunków osiągających okazałe rozmiary ozdobi każde wnętrze, jednocześnie poprawiając jego mikroklimat. W  tej roli doskonale sprawdzą się wszelkie pnącza, które prowadzone w sposób kontrolowany, mogą być żywymi ramkami eksponującymi miejsca, które mają przyciągnąć uwagę, lub przeciwnie – maskującymi niedoskonałości. Również palmy, czy popularne fikusy, mogą stać się niezwykle dekoracyjnym elementem niewielkich pomieszczeń. Decydując się na wybór gatunku, warto skupić się na wolno rosnących, żeby cieszyć się roślinnym towarzyszem przez długie lata. W miejscach, do których dociera niewiele światła,  można ustawić okazałe monstery i filodendrony. Z kolei  w jasnych sprawdzą się palmy, jak daktylowiec pośredni, czy chamedora, karzełek wśród palm, dorastający do wysokości zaledwie metra.

Zobacz także:  Kiedy i jak należy przycinać maliny?

Bez względu na to czy mieszkanie jest małe, czy wręcz malutkie, zawsze da się w nim wygospodarować miejsce na rośliny.  Te, za pielęgnację odwdzięczą się dobroczynnym wpływem na zdrowie. Ponadto są niezwykle uniwersalnym elementem wystroju. Pasują do każdego wnętrza.

Artykuły z kategorii: