Narodziny dziecka to bez cienia wątpliwości jedna z piękniejszych chwil w życiu każdej pary. Jednak jest to również pewnego rodzaju stres, który wiąże się ze strachem o niemowlę i ewentualne komplikacje. Jedną z sytuacji stresowych może okazać się moment, gdy dziecko ma jedno oczko mniejsze od drugiego. Taka sytuacja nie jest rzadkością, jednak z pewnością wywoła stres u rodziców, którzy zdezorientowani najpewniej nie będą wiedzieć, gdzie leży problem. Kiedy więc należy udać się do specjalisty, a kiedy jednak warto uzbroić się w cierpliwość?

Asymetria ułożenia główki

Jednym z częstszych powodów jest asymetria ułożenia główki, która to związana jest bezpośrednio z nieregularnym kształtowaniem się główki dziecka w trakcie ostatniej fazy cyklu ciąży oraz w pierwszych tygodniach po urodzeniu. W dużej mierze jest to spowodowane dużą masą niemowlęcia, ale także ustaloną już pozycją dziecka w macicy. Z punktu widzenia biologicznego należy pamiętać, że w trakcie ostatniego trymestru ciąży, miejsca w macicy jest bardzo mało, co sprawia, że możliwości zmian pozycji w łonie matki jest bardzo niewiele. Jest to najczęstszy z powodów asymetrii. Nie ma jednak co się bać- taki stan rzeczy powinien ustąpić mniej więcej w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka.

Nieodpowiednia pozycja noworodka

Kolejnym elementem, który może mieć znaczenie jeśli mowa o asymetrii jest pozycja, w której układane jest dziecko. Jest to szczególnie istotne w pierwszych tygodniach życia malucha. Przeważnie dochodzi do sytuacji, gdzie dziecko leży przeważnie na jednym boku. Należy więc jak najszybciej wyeliminować ten szkodliwy czynnik, układając dziecko naprzemiennie na obu stronach ciała.

Mogłoby się wydawać, że taka drobnostka nie powinna mieć wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Jednak uwaga- może to mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Układanie dziecka tylko w jednej pozycji w łóżeczku, podczas karmienia czy w trakcie pielęgnacji może skutkować trwałymi deformacjami. Jednak pamiętając o odpowiednim nawyku można łatwo wyeliminować problem mniejszego oczka.

Nieodpowiednie wykształcenie mięśni

Jedno oczko mniejsze u niemowlaka może być również spowodowane niewykształceniem się w pełni mięśnia odpowiedzialnego za unoszenie powieki, co sprawia wrażenie jakby jedno oko było mniejsze od drugiego. Taka sytuacja nie trwa zazwyczaj dłużej niż 3 miesiące. Warto jednak profilaktycznie skonsultować się z pediatrą, który doradzi co w takiej sytuacji należy zrobić. Jednakże prawdopodobieństwo zniknięcia problemu jest bardzo duże.

Inne przyczyny nierówności

Jak zostało wspomniane problemem często występującym jest kształtowanie się mięśnia odpowiedzialnego za unoszenie powieki, które może trwać do nawet 3 miesięcy. Jednakże taki stan rzeczy może być spowodowany również innymi komplikacjami takimi jak:

– wady rozwojowe mięśnia powieki

– uszkodzenie ścięgien

– problemy z prawidłowym unerwieniem

Podsumowanie

Jedno oczko mniejsze u niemowlaka jest częstym zjawiskiem fizjologicznym u dziecka podczas pierwszych miesięcy życia. Jednakże należy bacznie obserwować pociechę, zwracając uwagę czy problem się nie pogłębia. Jeśli wada ulega pogłębieniu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania korygujące. W trakcie obserwacji dziecka warto również mieć na uwadze aspekty takie jak zaczerwienienia, nierówne źrenice czy zmętnienia. Przede wszystkim nie należy panikować, a głównie obserwować dziecko i podejmować odpowiednie działania do rozwoju sytuacji.

Artykuły z kategorii: