Turcja to państwo które powstało 29 października 1923 r., wtedy to właśnie tamtejszy parlament proklamował Republikę Turcji. Zanim jednak do tego wydarzenia doszło, wcześniej bo 1 listopada 1922 r. zniesiono sułtanat, następnie zaś traktat podpisany w Lozannie zrewidował postanowienia terytorialne traktatu z Sevres, co doprowadziło bezpośrednio do marginalizacji ograniczenia suwerenności państwa. 

Czy Turcja jest państwem azjatyckim? 

Zastanawiając się nad tym na jakim kontynencie leży Turcja, wiedz że państwo to jest położone na kontynencie azjatyckim jak również w Europie. Turcja chociaż w 97% jest położona na obszarze Azji Mniejszej to jednak jej 3% które tworzy Tracja, położone są w Europie. Wiedz, że Turcja podzielona jest na:

  • prowincje, które przynależą do siedmiu regionów geograficznych;
  • dystrykty, które wchodzą w skład prowincji;

Prowincje mają zwykle nazwę miasta, które pełni rolę ich stolicy, jednak możemy powiedzieć o pewnych wyjątkach, gdyż np. Hatay jest stolicą Antiochii Syryjskiej, Kocaeli stolicą Izmit, Sakarya natomiast stolicą Adapazan.

Czy i dlaczego Turcja wykazuje ambicje proeuropejskie?

Turcja jedynie w 3% znajduje się terytorialnie w Europie, jednak ambicje polityczne przywódców tureckich są związane ze Starym Kontynentem. Politolodzy, geopolitycy oraz specjaliści od stosunków międzynarodowych stawiają sobie pytanie, czy Turcja jest 'człowiekiem Europy’. Prezydent Erdogan miał swego czasu ambitne plany, które zakładały, że Turcja będzie usilnie dążyć do członkostwa w Unii Europejskiej. Jeszcze na początku XXI w., polityk ten szedł do wyborów prezydenckich z myślą, że kiedy wygra wprowadzi państwo do UE. Prezydent Turcji bardzo dobrze przyswoił sobie zasadę, którą należy określić jako 'divide et impera’, gdzie tworzy podział pomiędzy 'nimi’ czyli Unią Europejską oraz 'nami’ czyli Turcją. Przywódcy Turcji marzą o tym, żeby państwo leżące nad Bosforem na nowo stało się mocne jak miało to miejsce w okresie Imperium Osmańskiego, kiedy to byli obecni na Bałkanach, na Kaukazie, a pamiętać należy, że obszary te z punktu widzenia geopolityki nadal są bardzo blisko. Państwo choć w większości leży na terytorium Azji to jednak w umysłach polityków nad Bosforem kiedy odpowiadają na jakim kontynencie leży Turcja utożsamiają ją z Imperium Osmańskim, dążąc do odtworzenia granic.

Relacje rosyjsko – tureckie i wojna w Ukrainie

Rosja unika frontalnego zmierzenia z Turcją, gdyż nie chce by państwo znalazło się w orbicie wpływów Stanów Zjednoczonych. Wojna w Ukrainie sprawiła, że państwo tureckie może urosnąć w siłę i co ważne może stać się to kosztem Federacji Rosyjskiej. Wiedzieć należy, że Azerbejdżan który od jakiegoś czasu traktowany jest jako zależny od Turcji konsekwentnie powiększa swój stan posiadania na obszarze Górskiego Karabachu, Prezydent Erdogan już wielokrotnie zasygnalizował, że choć odpowiadając na pytanie na jakim kontynencie leży Turcja nadal należy odpowiadać, że w lwiej części na azjatyckim to jednak ma bardzo dużo do powiedzenia na Starym Kontynencie. Należy bowiem wiedzieć, że w chwili kiedy Finlandia i Szwecja zgłosiły akces by wejść do struktur Paktu Atlantyckiego, Ankara postawiła weto. Drugą ważną sprawą o której głośno się nie mówi oraz nie każdy zapewne wie, że Ukrainę z Turcją wiążą bliskie więzi, chodzi o kontakty handlowe a dokładniej import/eksport pomiędzy tymi dwoma państwami. Turcja stara się zbudować pozycję w Azji, dlatego też współpracuje z rządami republik postradzieckich: Azerbejdżanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu oraz Ukrainy wysyłając tym państwom drony bayraktar, gdyż rząd w Ankarze wie doskonale, że silne państwo w Azji Mniejszej będzie miało również wiele do powiedzenia w kwestiach związanych z Europą.

Artykuły z kategorii: