W dzisiejszych czasach siłownia stała się bardzo popularna i wiele młodych osób chce zaczynać swoją przygodę z siłownią. Ale tak na prawdę, to od ilu lat można chodzić na siłownie, aby to było bezpieczne dla zdrowia młodej osoby?

Kiedy jest odpowiedni wiek na rozpoczęcie swojej przygody z siłownią?

Tak naprawdę to wszystko zależy od osoby i jest bardzo indywidualne. Często można się spotkać z tym, że karnet na siłowni można kupić dopiero od 18 roku życia, lub od 16 roku życia ale za pisemną zgodą rodziców.

Ale czy zastanawialiście się dlaczego dopiero od tego wieku jest to dozwolone i młodsze osoby nie mogą chodzić na siłownie?

Ryzyko kontuzji w młodym wieku

W tak młodym wieku, jak na przykład 12 czy 14 lat jesteśmy bardzo zdatni na rożne i poważne kontuzje, które mogą mieć bardzo negatywny skutek dla naszego późniejszego życia. Dzieje się to przez to, że wciąż dojrzewamy i podnoszenie tak dużych ciężarów nie będzie dobre dla naszego organizmu.

Oczywiście, jeżeli dziecko bardzo chce zacząć ćwiczyć na siłowni już w tak młodym wieku, powinniśmy mu na to pozwolić, ale być bardzo czujnym i ostrożnym. Najlepiej aby były to odpowiednie i dopasowane ćwiczenia dla niego.

Dobrym pomysłem wtedy, byłyby ćwiczenia pod okiem trenera personalnego, aby osoba wykwalifikowana i z doświadczeniem mogła kontrolować sytuację osoby ćwiczącej.

To kiedy tak na prawdę możemy zacząć ćwiczyć?

Dla młodych osób najlepszym rozwiązaniem będą lekkie ćwiczenia w domu, lub jakaś nasza ulubiona aktywność fizyczna, która sprawia nam radość. Może to być jeżdżenie na rowerze, gra w piłkę nożną lub koszykówkę, chodzenie na basen, czy bieganie.

Układ hormonalny młodej osoby ćwiczącej

Nasz układ hormonalny w wieku dojrzewania jest kluczowym elementem naszego zdrowia. W tym wieku wszystko się u nas rozwija. Przez ciężkie ćwiczenia można łatwo utracić równowagę naszego układu hormonalnego. Niestety często zdarzają się przypadki, gdy osoby ćwiczące, szczególnie nastolatki mają rożne problemy hormonalne. Najczęściej dzieje się to u dziewczyn, skutkiem może być brak miesiączki, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. U chłopców może na przykład pojawić się problem z hormonem wzrostu.

Dlatego najlepiej, aby w wieku dojrzewania nie przesadzać z nadmierną aktywnością fizyczną, a ćwiczyć sobie spokojnie i przede wszystkim nie zmuszać się do czegoś, czego nie będziemy robić z przyjemnością.

Dieta w młodym wieku

Wiele osób zaczynając swoją przygodę z siłownią chce po prostu zrzucić zbędne kilogramy.

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest deficyt kaloryczny i ulubiona aktywność fizyczna. Nie tak dużo, a dla wielu jest to udręka i szybko się poddają. Dlaczego?

Po pierwsze źle obliczony deficyt.

W sieci jest wiele stron internetowych, gdzie można obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Wystarczy odjąć od tego 200/300 kcal i gotowe.

Niestety dużo osoby jest niewyedukowanych w tym temacie i chcąc szybko schudnąć stosują bardzo duży deficyt kaloryczny lub co gorsze, głodówki. Takie postępowanie jest wyniszczające dla naszego organizmu i zaczną się pojawiać problemy zdrowotne i będą mieć fatalne skutki.

PODSUMOWANIE

Młoda osoba powinna ćwiczyć rekreacyjnie, chodzić na basen, grać w piłkę nożną czy jeździć na rowerze. A od ilu lat można chodzić na siłownie? Tak na prawdę, jeżeli bardzo chce już ćwiczyć siłowo, to powinna od przynajmniej 16 roku życia, ale przede wszystkim ćwiczyć z głową, nie przesadzać z nadmiernym ciężarem, i co najważniejsze, jeść odpowiednią ilość kalorii dla naszego zapotrzebowania.

Artykuły z kategorii: