Basen, masaże, jacuzzi czy może sauna w ciąży? Salony beauty i SPA oferują wiele różnorodnych usług i zabiegów, które mają na celu regenerację i ukojenie zmysłów. Jednak jakie zabiegi pielęgnacyjne wybrać i na jakie formy relaksu może sobie pozwolić przyszła mama, tak aby zaznać chociaż chwili odprężenia i relaksu i nie zaszkodzić przy tym maleństwu?

Sauna w ciąży

Sauna i przebywanie w niej ma szereg dobroczynnych właściwości. Wpływa ona na lepsze ukrwienie organizmu, przyspiesza przemianę materii, umożliwia pozbycie się z organizmu toksyn, wzmacnia odporność i przynosi relaks, ukojenie i odprężenie. Ciąża jednak rządzi się swoimi prawami i jeśli w tym czasie planujemy skorzystać z sauny, powinniśmy być wyjątkowo ostrożni. W saunie panuje temperatura około 100 stopni Celsjusza, a przebywanie w tak wysokiej temperaturze powoduje , że temperatura organizmu również podnosi się o około 1-2 stopnie w zależności od czasu jaki tam spędzamy. Obniża się wówczas ciśnienie krwi, przez co zmniejsza się jej przepływ do łożyska. Może to być wyjątkowo niebezpieczne dla płodu, gdyż mniejszy przepływ krwi do łożyska często skutkuje niedotleniem mózgu dziecka. Jeśli kobieta przed ciążą regularnie korzystała z sauny i jej organizm jest do tego przyzwyczajony, teoretycznie w ciąży również można z niej korzystać pod pewnymi warunkami:

  • maksymalny czas przebywania w saunie to 15-20 minut
  • w pierwszym trymestrze ciąży zrezygnować z relaksu w saunie
  • wybierać sauny w których temperatura nie przekracza 70 stopni
  • pamiętać o nawodnieniu organizmu po seansie w saunie

Basen w ciąży

Nie ulega wątpliwości, że przebywanie w wodzie odpręża ciało i rozluźnia spięte mięśnie. Basen w ciąży będzie nie tylko doskonałym wyborem, jeśli chcemy się zrelaksować, ale też samo pływanie w basenie jest formą wysiłku fizycznego, która ma świetny wpływ na wszystkie partie mięśni i jest niesamowicie zdrowa na każdym etapie życia, nie tylko w ciąży. Basen i pływanie w okresie ciąży będzie doskonałym wyborem, gdyż rozwija ono między innymi mięśnie brzucha i miednicy, a mięśnie te są niesamowicie istotne szczególnie podczas porodu.

Jacuzzi w ciąży

Jacuzzi, tak samo jak sauna w ciąży, jest formą relaksu, do której trzeba podchodzić z wyjątkową ostrożnością z bardzo podobnych przyczyn. Woda w jacuzzi ma dość wysoką temperaturę, co tak jak w przypadku sauny, może mieć wpływ na obniżenie się ciśnienia krwi. Inaczej rzecz się ma, jeśli korzystamy z jacuzzi, w którym mamy możliwość regulacji temperatury. Wówczas temperatura wody nie powinna przekraczać temperatury ciała, czyli nie powinna być wyższa niż 37 stopni Celsjusza.

Masaże w ciąży

Masaże mają niesamowite funkcje relaksujące i odprężające. Rozluźniają napięte mięśnie i koją nerwy. W ciąży na szczęście również można z nich korzystać. Należy jednak trzymać się kilku zasad, tak aby nie zaszkodzić rozwijającemu się w nas dziecku. Jedną z nich i właściwie najważniejszą jest unikanie masażu brzucha, gdyż może to wywołać skurcze. Warto też ograniczyć czas leżenia na plecach w bezruchu – można podłożyć pod plecy klin albo wałek, żeby odciążyć nieco kręgosłup. Jeśli chodzi o leżenie na brzuchu, to dopóki nie sprawia nam to bólu lub dyskomfortu, nie ma większych przeciwwskazań do tego.

Każdy z wymienionych wyżej zabiegów może okazać się pomocny, a wręcz zbawienny dla zmęczonego i obolałego ciała podczas ciąży. Zawsze jednak należy mieć na uwadze, to czy nie zaszkodzimy dziecku i formę relaksu dobierać na podstawie etapu ciąży i jej przebiegu. Zanim zdecydujemy się na któryś z zabiegów SPA warto najpierw skonsultować to z naszym lekarzem, który doradzi i wskaże nam zabiegi bezpieczne dla nas i naszego dziecka.

Artykuły z kategorii: